Parafia pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny (erygowana w 1972 r.) należy dodekanatu trzebnickiego. Posługę duszpasterską sprawują w niej księża ze zgromadzenia zakonnego Salwatorianów (Towarzystwo Boskiego Zbawiciela - Societas Divini Salvatoris; skrót SDS; założone 8 grudnia 1881 r. w Rzymie).

Obecnie terytorium parafii obejmuje sześć wiosek: Machnice, Mienice, Pierwoszów, Piotrkowiczki, Wisznię Małą i Wysoki Kościół. Na terenie tym mieszka około tysiąc osiemset osób (w ostatnich latach w Wiszni Małej, a także i w innych wioskach należących do parafii powstało wiele nowych domów,  w których zamieszkali nowi parafianie przybyli m.in. z Wrocławia) i funkcjonuje szkoła  podstawowa w Wiszni Małej.

Msze św. odprawiane są w kościele parafialnym (Wysoki Kościół), filialnym (Piotrkowiczki), w kaplicy (dawnej salce katechetycznej) w Wiszni Małej oraz w świetlicy w Pierwoszowie.

Ponieważ parafii patronuje Serce Najświętszej Maryi Panny dlatego główny odpust obchodzimy w niedzielę przed lub po liturgicznym wspomnieniu Jej Niepokalanego Serca (które w kalendarzu liturgicznym wypada po uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa). Jednocześnie, ze względów praktycznych,  w Piotrkowiczkach odprawiana jest wtedy (w tym samym dniu)  Msza odpustowa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, ponieważ tamtejszy kościół  (filialny, ale praktycznie funkcjonujący niejednokrotnie jak kościół parafialny Piotrkowiczek i Mienic) nosi to wezwanie (a oba obchody liturgiczne sąsiadują obok siebie w kalendarzu).  Drugi odpust świętujemy z okazji wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, które Kościół obchodzi 15 września: Msza odpustowa odprawiana jest wtedy w Wysokim Kościele w niedzielę sąsiadującą ze wspomnianym obchodem. W Wieczystą Adorację Najświętszego Sakramentu nasza parafia włącza się w dniu 24 września.

W kancelarii parafialnej znajdują się księgi metrykalne sięgające 1953 roku.

Przy parafii działają grupy: Caritas, Żywego Różańca, Liturgicznej Służby Ołtarza.