PARAFIA
P.W. NIEPOKALANEGO SERCA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

NIEDZIELAZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

05.06.2022r.

1. Dziś przeżywamy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Pięćdziesiątego dnia po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus zesłał Ducha Świętego na Maryję i Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku, wypełniając tym samym swoją obietnicę: "Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie" (J 15, 26). Zielone Świątki, bo tak brzmi inna nazwa dzisiejszej uroczystości, to jedno z najstarszych świąt Kościoła. W średniowieczu rzucano z sufitu kościoła, w trakcie odprawiania Mszy świętej, róże i inne kwiaty symbolizujące dary Ducha Świętego. W bazylikach i katedrach w czasie uroczystości wypuszczano z klatek gołębie: symbol Ducha Świętego. Dziś za pobożny i publiczny udział w śpiewie (albo recytacji) całego hymnu O Stworzycielu, Duchu, przyjdź można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
  2. Dziś I niedziela miesiąca. Po Mszach św. adoracja Najświętszego Sakramentu i zmiana tajemnic różańcowych. Intencja papieska – za rodziny chrześcijańskie na całym świecie, aby dzięki konkretnym gestom przeżywały bezinteresowność miłości oraz świętość w codziennym życiu.
  3. W najbliższy czwartek 9 czerwca o g. 18.00. Młodzież z naszej parafii, Kryniczna i z Wszemirowa przyjmie sakrament bierzmowania z rąk J.E. ks. bp. Jacka Kicińskiego. Młodzież polecam modlitwom.
  4. Zapraszamy do uczestnictwa w nabożeństwach czerwcowych: Wysoki Kościół dni powszednie 17.30, Piotrkowiczki-Piątek 16.30; W niedziele w obu Kościołach na zakończenie Mszy św.
  5. W czerwcu będziemy przeżywać dwie ważne uroczystości: 16 czerwca Boże Ciało oraz 19 czerwca odpust parafii. W związku ze zbliżającą się uroczystością Bożego Ciała prosimy o przygotowanie ołtarzy mieszkańców: Wiszni Małej, Pierwoszowa, Machnic i Wysokiego Kościoła. Bardzo proszę, aby parafianie, którzy pragną przygotować ołtarze na Boże Ciało zgłosili się do zakrystii. Ponadto mieszkańców Wiszni Małej prosimy o uporządkowanie, i wystrój Kościoła na odpust parafii, który będziemy przeżywać w niedzielę 19 czerwca.
  6. Kalendarz Liturgiczny: w poniedziałek, 6 czerwca, święto NMP, Matki Kościoła; w czwartek, 9 czerwca, święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana; w następną niedzielę uroczystość Świętej Trójcy;
  7. Próby dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowana 8 czerwca br. po Mszy św. o g. 18-stej. Obecność obowiązkowa.  Nieobecność na próbie skutkuje skreśleniem z listy kandydatów do bierzmowania.
  8. Dzień spowiedzi dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania, świadków i rodziców 8 czerwca od g. 1700 – 1800 ;
  9. Pragnę poinformować, że parafianie, którzy nie praktykują niedzielnej Mszy św. oraz w święta nakazne, nie otrzymają zaświadczeń o praktykowaniu, bo po prostu nie praktykują.
  10. Za tydzień w niedzielę, 12 czerwca będzie możliwość złożenia podpisu pod obywatelskim projektem ustawy „Aborcja to zabójstwo”, którego celem jest zakaz publicznego promowania aborcji i zachęcania do niej. Złożenie podpisu wymaga podanie numeru pesel.
  11. Za tydzień składkę przeznaczymy na remont kościoła w Piotrkowiczkach.
  12. Dziękujemy osobom dbającym o porządek i piękno naszych obu świątyń i za wykonywane prace przy obu kościołach. Bóg zapłać.

Życzymy wielu łask i szczególnej opieki Matki Bożej w nadchodzącym tygodniu.