NIEDZIELA PALMOWA

MĘKI PAŃSKIEJ

05  kwietnia 2020

1. W związku z wprowadzeniem epidemii w naszym kraju i z zaleceniem władz państwowych i kościelnych:

· Przypominamy, że w czasie liturgii w kościele może uczestniczyć jedynie 5 osób;

· Do środy od godziny 15.00 do 16.00 będzie możliwość ze skorzystania Sakramentu Spowiedzi świętej i przyjęcia Komunii Świętej również dla tych, którzy przybędą w stanie łaski uświęcającej;

· Ceremonie odbędą się bez udziału wiernych, którzy nie mogą usługiwać w liturgii. Informacja, dla tych którzy mają zamówione intencje - Intencja zamówiona zostanie odprawiona tylko przy usługujących przy liturgii (prosimy nie przychodzić w tym czasie do kościoła);

· Nie będzie adoracji w Ciemnicy;

· Adoracja Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie w Wielką Sobotę w kościele parafialnym będzie od godziny 15.00 do 18.00 z zachowaniem ilości wiernych obecnych na adoracji(5osób);

· Nie będzie święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Błogosławieństwa pokarmów należy dokonać podczas świątecznego śniadania w Niedzielę Wielkanocną w domu. Można skorzystać z przykładowej modlitwy umieszczonej na stronie parafialnej;

· Nie odbędzie się procesja Rezurekcyjna;

· Prosimy o uczestnictwo w liturgiach za pośrednictwem środków masowego przekazu. Zachęcamy do rodzinnej modlitwy, odprawienia Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek i rozważania Słowa Bożego w naszych domach.

2. W tym tygodniu będziemy celebrować najważniejsze chrześcijańskie święto: TRIDUUM PASCHALNE. Triduum zaczyna się w Wielki Czwartek wieczorem i trwa do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Są to dni najbardziej święte w roku!

3. Wielki Czwartek – to dzień ustanowienia Najświętszego Sakramentu i kapłaństwa. Msza święta w tym dniu zostanie odprawiona w obu naszych kościołach o godzinie 18.30.

4. Wielki Piątek - pamiątka dnia śmierci Pana Jezusa na krzyżu. W tym dniu nie odprawia się Mszy świętej. Ceremonie wielkopiątkowe rozpoczną się w obu kościołach o godzinie 18.30.

5. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły; czyli wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych, a dorosłych obowiązuje nadto post ilościowy czyli jeden posiłek do syta i dwa lekkie. Prosimy także o powstrzymanie się od spożywania napojów alkoholowych i zachęcamy do różnych form osobistej pokuty. Bardzo też prosimy abyście przyozdobili krzyż przy kościele parafialnym i filialnym oraz krzyże przydrożne znajdujące się na terenie naszej parafii.

6. Wielka Sobota – w tym dniu również nie ma Mszy świętej. Również w tym dniu zachęcamy do zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych aż do zakończenia liturgii Wigilii Paschalnej.

7. O godzinie 20.30, w obu naszych kościołach rozpoczniemy liturgię Wigilii Paschalnej. To najważniejsza uroczystość chrześcijańska i najuroczystsza Msza święta w roku.

8. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze święte będą celebrowane: w Wysokim Kościele o godzinie 6.00, 8.00 i12.00; w Piotrkowiczkach o godzinie 9.45 i 12.00 orazw Wiszni Małejo godzinie 11.00. Nie będzie w tym dniu Mszy świętych popołudniowych.

9. Składamy serdeczne Bóg zapłać parafianom z Machnic za złożenie ofiary w kwocie 300 złotych na zakup kwiatów do Ciemnicy i Bożego Grobu.