PARAFIA P.W. NIEPOKALANEGO SERCA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

I niedziela Adwentu

3 grudnia 2023r.

1. Usłyszeliśmy w Liturgii Słowa: „…teraz nadeszła dla was godzina powstania ze snu. Odrzućmy uczynki ciemności, a przyobleczmy się w zbroję światła”. [Rz 13,11-12]. Słowa te wskazują, co powinniśmy zrobić, aby przygotować drogę Panu Jezusowi do naszych serc. Powinno to dokonać się w tym szczególnym czasie przez odrzucenie uczynków ciemności, grzechu, częstszą spowiedź świętą, przyjmowanie Komunii św., uczestnictwo w roratach; poprawy swojego życia; pojednanie z Bogiem i bliźnim. Najbardziej charakterystycznym zwyczajem adwentowym, szczególnie w Polsce, są Roraty (nazwa pochodzi od pieśni adwentowej Rorate coeli – Niebiosa, spuście rosę – Iz 43,8 ). Msza roratnia, czyli wotywna o Najświętszej Maryi Pannie powinna być sprawowana wcześnie rano tak, że mrok świątyni rozpraszają jedynie zapalone świece. Roraty to czas, kiedy razem z Maryją oczekujemy na wybawienie, jakie przyniosą światu narodziny Zbawiciela. Podczas tej Mszy św. Maryję symbolizuje specjalna świeca zwana roratką. Jest ona znakiem Maryi, która jako jutrzenka zwiastuje „wschodzące słońce” – Jezusa Chrystusa. W okresie Adwentu podczas liturgii używany jest fioletowy kolor szat, jest on znakiem żałoby i pokuty, ale symbolizuje również skruchę, pokorę oraz dostojność. Oznacza również walkę między duchem a ciałem, a także wskazuje na moment Wcielenia Chrystusa, który zjednoczył w sobie to, co boskie i to, co ludzkie.
  2. Dziś przeżywamy pierwszą niedzielę m-ca grudnia po Mszach św. porannych adoracja i zmiana tajemnic różańcowych. Intencja papieska na miesiąc grudzień: aby osoby z niepełnosprawnościami były w centrum uwagi społeczeństwa, a instytucje promowały programy integracyjne, które zwiększyłby ich aktywne uczestnictwo.
  3. W najbliższy czwartek przypada I czwartek miesiąca po Mszy św. nabożeństwo o powołania za wstawiennictwem bł. Ojca Franciszka Jordana, Założyciela Salwatorianów.
  4. Od 4 grudnia (t.j. poniedziałek) w dni powszednie od poniedziałku do piątku o g. 1730 zapraszamy na Msze św. roratnie na które przychodzimy z lampionami. Zapraszamy dzieci, młodzież oraz dorosłych do wspólnej modlitwy.
  5. Informujemy, że niedługo po spotkaniu z Radą Parafialną zostanie zaprezentowany regulamin cmentarza parafialnego w Wysokim Kościele, który będzie regulował funkcjonowanie cmentarza oraz wpłaty na fundusz cmentarny.
  6. Liturgiczna Służba ołtarza zaprasza na spotkanie 15 grudnia (piątek) br. na g. 1830. Tematem spotkania będzie Liturgia Świąt Bożego Narodzenia. Spotkanie będzie przebiegało w trzech etapach: I – etap formacyjny; drugi praktyka w kościele; trzeci spotkanie w radości. Spotkanie rozpocznie się o g. 1830 a zakończy o 2000. Zapraszamy dzieci, młodzież oraz dorosłych w szeregi Liturgicznej Służy Ołtarza.
  7. Za tydzień po Mszy św. o g.1100 spotkanie dla młodzieży klas ósmych, przygotowujących się do bierzmowania.
  8. Są do nabycia świece Caritas na świąteczny stół. Duże w cenie 20 zł; małe w cenie 10 zł. Zakupienie  świec wspiera akcję Caritas „Wigilijne dzieło pomocy dzieciom”.
  9. Na stolikach w obu kościołach znajdują się karteczki zgłoszeniowe na wizytę duszpasterską. Kto ma pragnienie błogosławieństwa domu, rodziny i wspólnej modlitwy z kapłanem w czasie kolędy prosimy o wypełnienie i dostarczenie w kopercie informacji zgłoszeniowej do zakrystii najpóźniej do 10 grudnia br.
  10. Kalendarz liturgiczny: w czwartek wspomnienie św. Ambrożego, bpa i dK; w piątek uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. W tym dniu zapraszamy do modlitwy rodziców i dzieci pierwszokomunijne, które po Mszy św. otrzymają medalik Niepokalanej. W tę uroczystość przypada kolejna rocznica Założenia Zgromadzenia Księży Salwatorianów. Zapraszamy do modlitwy.
  11. Spotkanie Rady Parafialnej we wtorek 5 grudnia  br. na plebani g. 1900. Spotkanie Zespołu Presynodalnego w czwartek 7 grudnia br. g. 1915 na plebanii.
  12. Dziękujemy osobom dbającym o porządek i piękno naszych świątyń. Bóg zapłać.

Z błogosławieństwem Bożym

Księża Salwatorianie