PARAFIA P.W. NIEPOKALANEGO SERCA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

Uroczystość Chrystusa Króla

26 listopada 2023r.

1. Dziś uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Dzisiaj za  pobożne odmówienie modlitwy O Jezu najsłodszy, Odkupicielu możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Dziś z racji święta Liturgicznej Służby Ołtarza. Służącym Panu przy ołtarzu w naszych obu kościołach, życzymy Bożego błogosławieństwa, i radości z posługi przy ołtarzu Chrystusowym. Bóg zapłać.
  2. W przyszłą niedzielę przeżywamy pierwszą niedzielę m-ca grudnia po Mszach św. porannych adoracja i zmiana tajemnic różańcowych.
  3. Za tydzień po Mszy św. o g. 1100 spotkanie dla dzieci pierwszokomunijnych i rodziców.
  4. Intencja papieska na miesiąc grudzień: aby osoby z niepełnosprawnościami były w centrum uwagi społeczeństwa, a instytucje promowały programy integracyjne, które zwiększyłby ich aktywne uczestnictwo.
  5. Chorych z sakramentalną posługą odwiedzimy w sobotę 2 grudnia.
  6. Przypominamy, że od 1 grudnia t.j. piątek do ostatniego grudnia Msze św. w Wysokim Kościele w dni powszednie odprawiamy o g. 1730.
  7. Możemy zamawiać Msze św. na rok 2024r. jest już dostępna księga intencyjna na rok 2024r. Od stycznia roku 2024r. ulegnie zmianie porządek Mszy św. niedzielnych. Nie będzie Mszy św. wieczornej w Piotrkowiczkach i w Wysokim Kościele.
  8. Od 4 grudnia (t.j. poniedziałek) w dni powszednie od poniedziałku do piątku o g. 1730 zapraszamy na Msze św. roratnie na które przychodzimy z lampionami. Uczestnictwo w Mszach roratnich jest naszym osobistym i rodzinnym, wspólnotowym duchowym  przygotowaniem na uroczystość Bożego Narodzenia. Zapraszamy dzieci, młodzież oraz dorosłych do wspólnej modlitwy.
  9. Informujemy, że wkrótce wejdą zmiany dotyczące utrzymania cmentarzy parafialnych. Dotychczasowe rozwiązania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. W efekcie wielu wciąż unika jedynej jak na razie opłaty rocznej za wywóz śmieci. Parafia nie ma możliwości wyegzekwowania należnych z tego tytułu środków. W rezultacie utrzymanie cmentarzy spoczywa w dużej mierze na barkach osób praktykujących, co nie pokrywa kosztów wywozu odpadów cmentarnych. W sytuacji planowanych remontów obu naszych kościołów nie jesteśmy w stanie nieustanie dopłacać do wywozu śmieci. W związku z zaistniałą sytuacją jest konieczne założenie funduszu cmentarnego, który zapewni utrzymanie cmentarzy zgodnie z obowiązującym prawem.  Fundusz ten zasilą środki z opłat za grunt na 20 lat,  rezerwacje miejsc, wjazdu na cmentarz itp. Wszyscy opiekunowie grobów będą zobowiązani do uiszczania w/w opłat, a dowody wpłaty zostaną wystawione w biurze parafialnym. Wkrótce po konsultacji wraz z Radą Parafialną powstanie Regulamin Cmentarza w Wysokim, który będzie regulował w/w kwestie. To jest jedyny sposób, aby wszyscy poczuli się do odpowiedzialności za to święte miejsce. Szczegóły płatności oraz termin zostaną podane po spotkaniu z Radą Parafialną. Dla zobrazowania samego wywozu odpadów cmentarnych miesięczna opłata wynosi 1000 zł; Gdy przychodzi uroczystość Wszystkich Świętych wydajemy 4000 tysiące złotych, gdy nadchodzą święta jedne i drugie wtedy wydajemy 5000 tysięcy złotych.  Rocznie Parafia ponosi wydatek za sam wywóz śmieci 21 tysięcy złotych. Dotychczas wpłynęło do parafii na wywóz śmieci 7’350 zł. Oznacza to, że cmentarz generuje duże straty budżetu parafii. Sytuacja jest taka, że parafia dopłaca, żeby zapłacić np. za odśnieżanie terenu, za zaśmiecenie cmentarza, szkody wyrządzone na nagrobkach, ubezpieczenie, czy gdyby zaistniała potrzeba wycinkę drzew, wodę, pozostaje kwestia zrobienia ogrodzenia cmentarzy oraz odpowiedniej infrastruktury, naprawienia uszkodzonej, nie wspomnę o pracach, które trzeba wykonać, aby pozyskać nowe miejsca pochówku, bo nie ma już na cmentarzu miejsc itd. Nie wspomnę o tym, że wielu z nas przyczyniło się do tej sytuacji, nie myśląc o innych zagospodarowało spore miejsca wokół swoich pomników. Na wszystkie wspomniane inwestycje pochodzą środki z funduszu cmentarnego, którym na dzień dzisiejszy parafia nie dysponuje. W obecnej sytuacji jesteśmy zmuszeni wprowadzić takie rozwiązanie.
  10. Liturgiczna Służba ołtarza zaprasza na spotkanie 15 grudnia (piątek) br. na g. 1830. Tematem spotkania będzie Liturgia Świąt Bożego Narodzenia. Spotkanie będzie przebiegało w trzech etapach: I – etap formacyjny; drugi praktyka w kościele; trzeci spotkanie w radości. Spotkanie rozpocznie się o g. 1830 a zakończy o 2000. Zapraszamy dzieci, młodzież oraz dorosłych w szeregi Liturgicznej Służy Ołtarza.
  11. Do rozprowadzenia, jak co roku mamy duże piękne świece Caritas na świąteczny stół. Dużych 140 sztuk w cenie 20 zł; oraz 80 sztuk małych w cenie 10 zł. Zachęcamy do nabycia pięknych świec wigilijnych w ramach akcji „Wigilijne dzieło pomocy dzieciom”.
  12. Na stolikach w obu kościołach albo w zakrystii znajdują się karteczki zgłoszeniowe na wizytę duszpasterską. Kto ma pragnienie błogosławieństwa domu, rodziny i wspólnej modlitwy z kapłanem w czasie kolędy prosimy o wypełnienie i dostarczenie w kopercie informacji zgłoszeniowej do zakrystii najpóźniej do 10 grudnia br.
  13. Kalendarz liturgiczny: w czwartek wspomnienie św. Andrzeja Apostoła; w piątek przypada I piątek miesiąca zapraszamy na nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy św. oraz do skorzystania z sakramentu pokuty.
  14. W sobotę zapraszamy na nabożeństwo ku czci NS NMP na g.1700
  15. Spotkanie Rady Parafialnej we wtorek 5 grudnia  br. na plebani g. 1900.
  16. Spotkanie Zespołu Presynodalnego w czwartek 7 grudnia br. g. 1915 na plebanii.
  17. Dziękujemy osobom dbającym o porządek i piękno naszych świątyń. Bóg zapłać.

Z błogosławieństwem Bożym

Księża Salwatorianie